O mnie

Marcin Gmurek - wallsonNie jestem fotografem z dziada, pradziada. Nigdy nie przypuszczałem, że skończę jako zawodowy łapacz obrazów i zatrzymywacz czasu. Kiedy zaczynałem naukę w liceum sądziłem, że czeka mnie radosna kariera geodety (do spółki z bratem Mariuszem)… los jednak okazał się przewrotny i stało się zupełnie inaczej niż to sobie zaplanowałem. Idąc za głosem serca, z maturą w ręku zapukałem do drzwi Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi, gdzie ukształtowano moją fotograficzną osobowość. Tu na wydziale Filmu i Fotografii spotkałem się z wieloma ciekawymi osobistościami… moje kręte ścieżki wiedzy starali się prostować: Adam Hayder, prof. Mirosław Araszewski, prof. Krzysztof Wojciechowski, dr. Marek Domański oraz Wojciech Tkaczyński. Z 25 osobowej grupy studentów, tylko 3 osoby oprócz mnie przetrwały 5,5 roku nauki docierając do szczęśliwego końca, tzn. do obrony pracy magisterskiej. Od 29.06.07 jestem już magistrem fotografii na “5”, moja praca magisterska pt. “Opowieści ze styku światów psa, kota i człowieka” zyskała uznanie Komisji Egzaminacyjnej co potwierdza wyróżnienie, nota bardzo dobry na dyplomie oraz nagroda do Prezydenta Łodzi – Jerzego Kropiwnickiego. Po zakończeniu nauki nadszedł czas, aby wykorzystać w praktyce tak ciężko zdobytą wiedzę. W 2007 roku założyłem firmę fotograficzną o nieco kontrowersyjnej, acz optymistycznej nazwie: dobryfotograf.com ;) Ważny epizod mojego życia stanowiła najstarsza i największa fotogaleria w  polskim internecie –  onePhoto.net w której przez kilka lat byłem Redaktorem Naczelnym. Wszystko to już jednak jest historią… zmiany na rynku fotografii, sprawiły, że odszedłem do innej branży szukać nowych źródeł zarobkowania, a fotogalerie z którymi byłem związany i w które wsadziłem mnóstwo serca albo upadły, albo się ku upadkowi chylą.

Moim największym hobby jest fotografia reportażowa, co chyba doskonale widać na zdjęciach. Mój żywot fotografa najczęściej sprowadza się do włóczenia z aparatem po żyrardowskiej osadzie fabrycznej (to mój poligon) i miejscach gdzie nikt przy zdrowych zmysłach by nie zajrzał. Szczególną pasją urastającą do stopnia obsesji są u mnie koty, szczególnie upodobałem sobie te miejskie na wpół dzikie. Za Zerkaczami chodzę od wielu lat, zebrała się ich spora kolekcja (czas pomyśleć o zamknięciu tego projektu i wydaniu jakiegoś albumu). Nie odrzucam innych gatunków fotografii, dobrze odnajduje się w portrecie, dokumencie czy pejzażu. Staram się być otwarty na wszystko, lubię zarówno nowinki techniczne (drony, fotografia 360) jak i zabawę z tradycyjnymi materiałami w ciemni.

Prócz tego, że jestem fotografem… znajduję jeszcze czas na inne pasje i zajęcia. Niezmiennie od 25 lat jestem harcerzem w prawdopodobnie najlepszej drużynie harcerskiej… między Lizboną a Ułan-Bator. Przy okazji zapraszam na stronę internetową 77 Mazowieckiej Drużyny Harcerskiej którą to administruję. Ostatnio sporo czasu poświęcam też geocachingowi, czyli poszukiwaniu skarbów z odbiornikiem GPS w ręku.